niedziela, 10 kwietnia 2016

OCCUPATIONS - ZAWODY - HAVE FUN:)

firefighter = fireman - strażak

car mechanic - mechanik samochodowy

pilot - pilot

barber = hairdresser - fryzjer

postman - listonosz

policeman - policjant (hmm... policewoman - policjantka)

lifeguard - ratownik

teacher - nauczyciel

doctor - lekarz

nurse - pielęgniarka

judge - sędzia

lawyer - prawnik

actor - aktor (actress - aktorka)

writer - pisarz

chef - kucharz (właściwie - szef kuchni)

waiter - kelner

astronaut - astronauta

sobota, 9 kwietnia 2016

ZADANIA WIELOKROTNEGO WYBORU - READING - MATURA - POZIOM ROZSZERZONY




CKE NA TEMAT...


Zadania wielokrotnego wyboru

Zadanie składa się z dwóch niezależnych od siebie tekstów powiązanych wspólnym tematem. Do każdego z nich dołączono odrębne zdania do dokończenia/pytania z czterema opcjami odpowiedzi. Jedno zdanie/pytanie może odnosić się do obu tekstów.

  • Trzy zdania/pytania wymagają od Ciebie odszukania w tekstach konkretnych szczegółów. Pozostałe dwa mogą dotyczyć określenia głównej myśli jednego lub obu tekstów, wskazania intencji autora lub określenia, do kogo tekst jest skierowany. Mogą też sprawdzać, czy potrafisz odróżnić, czy autor dzieli się swoją opinią, czy może cytuje fakty.
  • Jeśli masz za zadanie wyszukać w tekście szczegółową informację, pamiętaj, że może być ona wyrażona za pomocą innych słów niż w zadaniu. Będzie Ci potrzebna zatem znajomość synonimów i antonimów. Jeśli w zdaniu/pytaniu pojawi się takie samo słowo jak w tekście, zwróć uwagę na kontekst, w jakim zostało użyte w obu przypadkach i upewnij się, czy przekazana informacja jest rzeczywiście taka sama.
  • Jeśli masz określić, o czym jest tekst, zastanów się, które z proponowanych rozwiązań podsumowuje go lub w jakiś sposób streszcza.
  • Jeśli z zadania wynika, że masz określić, kim jest nadawca tekstu lub do kogo tekst jest skierowany, zwróć uwagę na wyrażenia, jakich używa autor, zwracając się do odbiorcy (odbiorców), co pisze o sobie i dla kogo przeznaczone są informacje zawarte w tekście.
  • Jeśli musisz określić rodzaj tekstu, zwróć uwagę na użyte środki językowe i stylistyczne charakterystyczne dla danego rodzaju tekstu.
  • Cel wypowiedzi jest często wyrażony w tekście w sposób niebezpośredni. Na przykład jeśli w tekście pojawiłby się fragment Ta wyprawa jest naprawdę niebezpieczna. Nie wolno ci lekceważyć takiego zagrożenia., to intencją autora byłoby prawdopodobnie ostrzeżenie kogoś.
  • Rozpoznając, czy podane w opcjach odpowiedzi zdanie jest faktem, czy opinią, pamiętaj, że musisz to zrobić, odnosząc się do tekstu. Nie oceniaj zdań zgodnie ze swoją wiedzą ogólną. Pamiętaj, że fakt to prawda obiektywna, a opinią jest pogląd subiektywny mówiącego lub innej osoby. Jeśli osoba mówiąca przedstawia coś jako realny, naukowo lub statystycznie potwierdzony, zweryfikowany stan rzeczy, należy uznać, że jest to fakt. W przypadku zadań wymagających wskazania opinii pomocne będą występujące w tekście wyrażenia, np. To my mind; In my view.
  • Zdania/Pytania zwykle uporządkowane są według kolejności pojawiania się informacji w tekstach. Najpierw przeczytaj zdanie/pytanie, potem odszukaj odpowiadający mu fragment w tekście. Jeżeli zadanie odnosi się do całego tekstu, szukaj w nim wyrażeń i zwrotów charakterystycznych dla wskazanej w zdaniu/pytaniu sytuacji.
  • Po rozwiązaniu zadań do pierwszego tekstu przystąp do rozwiązywania zadań do tekstu drugiego, kierując się takimi samymi zasadami.

A teraz ćwiczonka:






MATURA LISTENING - DOBIERANIE - POZIOM ROZSZERZONY




Zdaniem CKE: 

Zadania na dobieranie

  • Ten typ zadania oparty jest na czterech odrębnych monologach o zbliżonej tematyce. Zanim zapoznasz się ze zdaniami oznaczonymi literami A–E, do których należy przyporządkować monologi, przeczytaj polecenie. Określono w nim temat tych wypowiedzi – to ułatwi Ci zrozumienie tekstów.
  • Przeczytaj 5 zdań znajdujących się pod poleceniem. Zdania te odnoszą się do szczegółowych informacji zawartych w poszczególnych wypowiedziach, a nie są podsumowaniem czy streszczeniem tych wypowiedzi. Wyszukaj w nich słowa i wyrażenia kluczowe, które, Twoim zdaniem, mogą odnosić się do treści zawartych w tekstach. Możesz je podkreślić.
  • Pamiętaj, że treści wyrażone w nagraniach będą najczęściej sformułowane w inny sposób niż w zdaniach, które należy dopasować. Uważaj na słowa i wyrażenia w tekstach, które brzmią identycznie, jak te podane w zdaniach. Sprawdź, czy są użyte w tym samym kontekście, czy odnoszą się do takiej samej sytuacji/osoby itp.
  • Dobierając zdania do kolejnych wypowiedzi, za każdym razem przeczytaj wszystkie zdania. Tylko w ten sposób zauważysz swoje ewentualne pomyłki.
  • Pamiętaj, że jedno zdanie nie pasuje do żadnej wypowiedzi.
  • Zapisuj swoje rozwiązania. Jeśli masz wątpliwości, zanotuj przy zadaniu oznaczenia literowe zdań, których nie wykluczasz. Sprawdzisz swoje rozwiązania podczas ponownego zapoznania się z wypowiedziami.

MATURA LISTENING - WIELOKROTNY WYBÓR - POZIOM ROZSZERZONY

PONOWNIE ZACZNIEMY SOBIE OD TEGO, CO DO POWIEDZENIA MA CKE... MYŚLĘ, ŻE PRZYDATNE


Oprócz zadań wielokrotnego wyboru opartych na kilku krótkich tekstach w arkuszach występuje też zadanie oparte na dłuższym tekście. W zadaniu tym należy dokończyć zdania lub odpowiedzieć na pytania odnoszące się do treści tekstu, wybierając jedną z czterech odpowiedzi.

  • Zanim zapoznasz się z tekstem przeczytaj wszystkie zdania/pytania wraz z opcjami odpowiedzi. Podkreśl w nich kluczowe wyrażenia, abyś wiedział, na czym skupić uwagę, słuchając tekstu.
  • Cztery spośród pięciu zdań/pytań odnoszą się do szczegółowych informacji zawartych w tekście. Jedno sprawdza, czy rozumiesz, jaki jest ogólny sens fragmentu/całego tekstu lub jaki jest cel wywiadu, lub kim jest jeden z rozmówców.
  • Pamiętaj, że zadania ułożone są według kolejności występowania informacji w tekście. Zadanie na końcu dotyczy zawsze całego tekstu lub ostatniego fragmentu.
  • W przypadku zadań opartych na wywiadzie zwróć uwagę na to, którego rozmówcy dotyczy dane zdanie/pytanie. Informacje zapisane w odpowiedziach mogą dotyczyć drugiego rozmówcy.
  • Jeśli nie możesz znaleźć właściwej informacji, wyklucz odpowiedzi niezgodne z usłyszanym tekstem.
  • Na egzaminie wysłuchasz tekstu dwukrotnie. Możesz więc upewnić się co do poprawności Twoich wyborów, słuchając tekstu po raz drugi.
READY? 
MORE CONFIDENT?
 SO, HERE WE GO:

P.S. Niestety, nie znam się za dobrze na technice i nie znalazłem odpowiedniej dla takiego rodzaju zadań funkcji - tekst do usłyszenia jest dostępny tylko przy pierwszym pytaniu, dlatego proponuję, abyście robiąc poniższe ćwiczenia albo: 1) robili sobie notatki przy dwukrotnym odsłuchaniu bez zaglądania do reszty pytań albo 2) najpierw przejrzeli pytania, a potem posłuchali. Pierwsza opcja jest bardziej wymagająca ale i bardziej rozwojowa:)



MATURA - SŁUCHANIE - WIELOKROTNY WYBÓR - POZIOM ROZSZERZONY


Na początek rady od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak podchodzić do tego rodzaju zadań. Hope to help:)

  • Zapoznasz się z trzema wypowiedziami (dialogami i monologami) o różnej tematyce. Na egzaminie każda wypowiedź będzie odtworzona dwukrotnie. Do każdej wypowiedzi sformułowane jest jedno zadanie z trzema opcjami odpowiedzi.
  • Czytając zadania, zwróć uwagę na to, jak są one sformułowane: czy dotyczą ogólnego sensu tekstu czy określenia celu mówiącego, może wskazania, kto jest mówiącym lub do kogo kieruje swoją wypowiedź. Jedno z zadań może dotyczyć odróżniania faktów od opinii.
  • W ustaleniu, kim jest wypowiadająca się osoba lub do kogo się zwraca, pomoże Ci zrozumienie zwrotów, którymi ta osoba się posługuje. Jeśli nie zauważysz charakterystycznych zwrotów, spróbuj skupić się na zawartości treściowej wypowiedzi, z której będzie wynikało, kto mówi. W ustaleniu, gdzie ta osoba się znajduje, pomogą informacje na temat wyglądu lub przeznaczenia miejsca albo czynności ludzi, którzy w nim przebywają.
  • Jeśli masz określić ogólny sens całego tekstu, zastanów się, które z proponowanych w zadaniu rozwiązań podsumowuje tekst lub w jakiś sposób go streszcza.
  • Cel wypowiedzi pomogą Ci określić użyte przez autora czasowniki, np. wyjaśniać, radzić, ostrzegać, skarżyć się, zapraszać, zachęcać, krytykować.
  • Rozpoznając, czy dane zdanie jest faktem czy opinią, pamiętaj, że musisz to zrobić, odnosząc się do treści tekstu, a nie swojej wiedzy ogólnej. Fakt to prawda obiektywna, a opinia to pogląd subiektywny. Jeśli osoba mówiąca przedstawia coś jako realny, naukowo lub statystycznie potwierdzony, zweryfikowany stan rzeczy, należy uznać, że jest to fakt. W przypadku zadań wymagających wskazania opinii pomocne będą występujące w tekście wyrażenia, np. to my mind; In my view.
  • Zapoznaj się z tekstami od początku do końca, nawet jeżeli wydaje Ci się już po pierwszych słowach, że znasz poprawną odpowiedź. Nie opieraj się na pojedynczych, wyrwanych z kontekstu słowach, należy zawsze rozważać fragment lub całość wypowiedzi.
  • Spróbuj wstępnie zaznaczyć swoje odpowiedzi już podczas pierwszego zapoznawania się z tekstami. Podczas drugiego będziesz mógł się upewnić, czy Twoje odpowiedzi są poprawne.
  • Jeśli masz wątpliwości, którą opcję wybrać, wyklucz te odpowiedzi, które na pewno nie są poprawne. Wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.