Na początek rady od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, jak podchodzić do tego rodzaju zadań. Hope to help:)
- Zapoznasz się z trzema wypowiedziami (dialogami i monologami) o różnej tematyce. Na egzaminie każda wypowiedź będzie odtworzona dwukrotnie. Do każdej wypowiedzi sformułowane jest jedno zadanie z trzema opcjami odpowiedzi.
- Czytając zadania, zwróć uwagę na to, jak są one sformułowane: czy dotyczą ogólnego sensu tekstu czy określenia celu mówiącego, może wskazania, kto jest mówiącym lub do kogo kieruje swoją wypowiedź. Jedno z zadań może dotyczyć odróżniania faktów od opinii.
- W ustaleniu, kim jest wypowiadająca się osoba lub do kogo się zwraca, pomoże Ci zrozumienie zwrotów, którymi ta osoba się posługuje. Jeśli nie zauważysz charakterystycznych zwrotów, spróbuj skupić się na zawartości treściowej wypowiedzi, z której będzie wynikało, kto mówi. W ustaleniu, gdzie ta osoba się znajduje, pomogą informacje na temat wyglądu lub przeznaczenia miejsca albo czynności ludzi, którzy w nim przebywają.
- Jeśli masz określić ogólny sens całego tekstu, zastanów się, które z proponowanych w zadaniu rozwiązań podsumowuje tekst lub w jakiś sposób go streszcza.
- Cel wypowiedzi pomogą Ci określić użyte przez autora czasowniki, np. wyjaśniać, radzić, ostrzegać, skarżyć się, zapraszać, zachęcać, krytykować.
- Rozpoznając, czy dane zdanie jest faktem czy opinią, pamiętaj, że musisz to zrobić, odnosząc się do treści tekstu, a nie swojej wiedzy ogólnej. Fakt to prawda obiektywna, a opinia to pogląd subiektywny. Jeśli osoba mówiąca przedstawia coś jako realny, naukowo lub statystycznie potwierdzony, zweryfikowany stan rzeczy, należy uznać, że jest to fakt. W przypadku zadań wymagających wskazania opinii pomocne będą występujące w tekście wyrażenia, np. to my mind; In my view.
- Zapoznaj się z tekstami od początku do końca, nawet jeżeli wydaje Ci się już po pierwszych słowach, że znasz poprawną odpowiedź. Nie opieraj się na pojedynczych, wyrwanych z kontekstu słowach, należy zawsze rozważać fragment lub całość wypowiedzi.
- Spróbuj wstępnie zaznaczyć swoje odpowiedzi już podczas pierwszego zapoznawania się z tekstami. Podczas drugiego będziesz mógł się upewnić, czy Twoje odpowiedzi są poprawne.
- Jeśli masz wątpliwości, którą opcję wybrać, wyklucz te odpowiedzi, które na pewno nie są poprawne. Wtedy łatwiej będzie Ci podjąć decyzję.
Szczerze mówiąc, to wystarczy dużo ćwiczyć, chociażby w internecie. Mi to pomogło z niemieckim, a z jednym uchem nie jest łatwo, zwłaszcza z takim językiem :D
OdpowiedzUsuń